ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI BÖLÜMÜ

Endüstri Tasarımı BölümüEndüstri ürünleri tasarımı bölümü, var olan tüketicilerin günlük ve özel kullanım alanlarında gereken her türlü ürün ve araç-gereci tasarlama ve geliştirme üzerine çalışan bir bölümdür. Endüsriyel tasarım bölümü bu ihtiyaçları karsılarken; ergonomi, pratiklik, işlevsellik, teknik malzeme bilgisini de kullanarak estetik bir bicimde ürün tasarlamayı amaçlar.Bu tasarımların hem zamanın ihtiyaclarını karşılaması hem de geleceği şekillendirebilecek ürünler olması gerekmektedir.

Endüstri ürünleri tasarımı insan yaratıcılığının bir ürünüdür ve endüstriyel tasarım nesneleri üretim ve geliştirme aşamalarından oluşur. Endüstriyel tasarım bölümü renkler, dokular ve formlarla dogrudan ilişkilidir.Endüstriyel tasarımda ortaya çıkan ürünler, kültürel gelenekler ve yasam deneyimlerinin de birer sonucudur. Bu alanda elde edilen tum sonuclar yasam standartlarımızı biraz daha ileriye taşımakta büyük rol oynar.Gündelik hayatımızdaki sorunlara çözüm bularak hayati daha kolay yasanabilen bir düzeye getirir.

Güzel sanatlar fakültelerinin endüstri ürünleri tasarımı bölümünü hedefleyen bir öğrencinin, çizim yapabilen, etrafındaki nesnelere dikkat edebilen ,problemleri görebilen ve pratik bir biçimde bu problemlere çözüm bulabilen bir yapıya sahip olması beklenir.

Endüstri ürünleri tasarımı sınavlarına hazırlanan bir öğrencinin bu bölüm hakkında genel kültürü olması belirli güzel sanatlar fakülteleri tarafından önem arz edebilir.

Genellikle bu bölüme hazırlanan öğrencilerden iyi bir çizim kabiliyetinin yanı sıra, özgün bir tasarım yeteneğininde olması beklenmektedir.

Endüstri ürünleri tasarımı bölümünden mezun olan biri sosyal hayatta kullandığımız bir çok ürünü üreten küçük ölçekli veya büyük şirketlerde iş bulma olanağına sahiptir. Örneğin; makina, otomotiv, mimari dekorasyon malzemeleri, kişisel kullanım eşyaları üreten firmalar olabilir veya tasarımıcı kendi tasarım ofisini açma tercihinide kullanabilir.