GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ

Gastronomi BölümüGastronomi son yıllarda ülkemizde popüler bir meslek dalı haline gelmiştir. Yakın zamana kadar pek bilinmeyen gastronomi bölümü üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri bünyesinde bir uzmanlık alanı olarak yer almaktadır.

Gastronomi bölümü sadece aşçılık eğitimi olarak değil bunun dışında hijyen , hazırlık , teknik , sunum ve estetik gibi alanlarda da uzmanlaştırmayı hedeflemektedir. Bu bölümde aşçılık alanı dışında fakat ilişkili olarak, yeme–içme yönetimi , pr ,yemek bilimi, yemek tarihi, yemek fotoğrafçılığı, işletme gibi alanlarda da eğitim verilmektedir.

Gastronomi bölümünde bulunan kültür ve sanat tarihi dersleri ile farklı coğrafyalar da var olmuş yeme – içme alışkanlıkları ve yemek çeşitler incelenmektedir.dünya mutfaklarını n ortaya çıkışı ve değişimleri mercek altına alınmaktadır. Dünya da gastronomi bir sanat dalı olarak kabul görmektedir.bu sebeple üniversiteler güzel sanatlara bağlı olan fakültelerinde yer almaktadır. Güzel sanatlara bağlı olan bu bölümün temel hedefi Türk ve dünya mutfaklarının hem tarihi hem de uygulama alanında lezzetlerini öğretmek , mutfak sanatını ve çalışma prensiplerini en doğru şekilde öğrenci adaylarına aktarmaktır.

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü hedefleyen adayların sahip olması gereken özelliklerin başında; yemek kültürlerine ilgi duyan , disiplinli, gurup çalışmasına ayak uydurabilen, pratik düşünebilen , yaratıcı özelliği olan kişiler olması gereklidir.Gastronomi bölümü güzel sanatlar fakültelerinde bulunduğundan özel yetenek sınavları ile öğrenci kabul etmektedir.bu bölümde bazı üniversiteler ilk aşamada çizim sınavı 2.aşamada genel kültür sınavı ve mülakat yaparak adayları değerlendirmektedirler. Gastronomi bölümüne girmek isteyen adayların yetenek sınavlarını geçebilmek için çizim tekniklerini kullanarak verilen kompozisyonu kağıda doğru oran ve ölçülerde geçirebilmesi gerekmektedir.

Atölye d3 güzel sanatlara hazırlık kursu olarak, bu bölüme girmek isteyen adaylara , temel sanat eğitimi ile çizim sınavında başarılı olmasını sağlarken gastronomi bölümünden eğitmenlerimiz eşliğinde kültürel kaynaklar sunarak mülakatlarda zorlanmadan geçmesine yardımcı olmaktayız. Bu bölümden mezun olan kişiler; 1.sınıf restoran ve otellerde şef,restoran işletmeciliği, yeme-içme müdürlüğü , yemek yazarlığı, yemek fotoğrafçılığı, organizatörlük, öğretim üyeliği gibi alanlarda iş olanakları bulabilmektedirler.