Güzel sanatlar fakültelerine girmek isteyen öğrenciler
18Eyl 2017
Eyl 18, 2017

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE GİRMEK İSTEYEN BİR ÖĞRENCİ HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALI?

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE GİRMEK İSTEYEN BİR ÖĞRENCİ HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALI?

 Güzel sanatlar fakültelerine girmek isteyen öğrenciler

Güzel sanatlar fakültelerine girmek isteyen öğrenciler

           Güzel sanatlar fakültelerine girmek isteyen öğrencilerin öncelikle her yıl yapılan üniversite sınavının ilk basamağı olan YGS’ye girerek, hangi üniversitenin güzel sanatlar fakültesine girmek istiyorsa, o üniversitenin belirlediği taban puandan fazlasını alması gerekmektedir. Güzel sanatlar fakültesine girmek için ikinci basamak sınavı olan LYS’ye girmek gerekli değildir.

           Üniversitelerin spor ve güzel sanatlar fakülteleri, 4 yıllık lisans eğitimi için YGS’den belirlenen puanın üstünde puan almış olmanın yanında yetenek sınavı yapmaktadır. Yapılacak yetenek sınavı, girilecek bölüm tarafından belirlenen prosedüre uygun şekilde gerçekleştirilir. Üniversiteler her yıl açıkladıkları yetenek sınavı ilanlarında, sınavın içeriği ve aşamaları hakkında gerekli bilgiyi verir ve müracaat edecek adaylarda aranacak koşullarla istenilen belgeleri belirtir. Bu koşulları sağlayan ve gerekli belgeleri tamamlayarak, başvuru süresi içinde teslim eden herkes güzel sanatlar fakültelerinin yetenek sınavlarına girmeye hak kazanır.

           Öğrencinin YGS’den alması gereken taban puan üniversitelere göre farklıdır. Genellikle bir önceki yıl belirlenen taban puana yakın bir puanla yeni öğrenim yılı için ilan verilir. Bu konuda liselerin veya devam edilen güzel sanatlar hazırlık kurslarının rehberlik bölümlerinden gerekli bilgi edinilebilir.

           Girmek istenilen üniversitenin güzel sanatlar fakültesi için açıkladığı YGS taban puanını aşan öğrenciler, ilanda belirtilen evrakları tamamlayarak sınava başvurabilir. Sınav müracaat tarihleri de sınav tarihleri de üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Bir öğrenci birden fazla üniversitenin sınavına başvurabilir. Ancak ilan edilen müracaat ve sınav tarihlerinin internetten takip edilmesi gerekir.  

           Bunlar dışında güzel sanatlar fakültesine girmek için aranan ekstra bir şart veya özellik yoktur. Sınava kabul edilen öğrenci, yapılacak yetenek sınavındaki başarı durumuna göre üniversiteye girmeye hak kazanır.

           Güzel sanatlar fakültelerine hazırlık aşaması bu anlamda önemli olup, hazırlık için gerekli eğitimin alınması ve bunun mümkün olduğunca geniş bir zamana yayılması tavsiye edilir. Sınava birkaç ay kala güzel sanatlar fakültesi sınavı için hazırlığa başlanması halinde olağanüstü bir çalışma temposu gerekir. Bu yüzden kararınızı YGS sınavından 1 yıl kadar önce vererek, yetenek sınavlarına hazırlık eğitimine başlamanız en doğrusu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir