KİMLER GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE HAZIRLANABİLİR?
25Eyl 2017
Eyl 25, 2017

KİMLER GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE HAZIRLANABİLİR?

KİMLER GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE HAZIRLANABİLİR?

KİMLER GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE HAZIRLANABİLİR?

KİMLER GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE HAZIRLANABİLİR?

             Güzel sanatlar fakültelerinin sınavlarına lise eğitimini tamamlamış ve YGS sınavına girerek üniversitenin belirlediği taban puanını aşmış her öğrenci başvurabilir. Dolayısı ile güzel sanatlar fakültelerine başvurmak isteyen öğrencilerin YGS sınavından yeterli puanı almaları gerekmektedir. Güzel sanatlar fakültelerinin yetenek sınavlarına katılmak için LYS sınavına girmeye gerek yoktur.  

           Güzel sanatlar fakültesine hazırlık eğitiminin, sınavdan yaklaşık 1 yıl önce başlaması tavsiye edilir. Çünkü öğrencinin aynı zamanda lise eğitimine devam etmesi veya çalışması gibi durumların da göz önünde bulundurulması gerekir. Ancak lise eğitimini tamamlamış veya çalışmayan öğrencilerin, sınavlara hazırlık eğitimine katılmak için daha uygun zamanı olduğundan, haftalık ders saatleri artırılmak suretiyle bu süre ay bazında daha kısa tutulabilmektedir.

          YGS sınavına ilk defa girecek öğrencilerin aynı zamanda güzel sanatlar fakültelerine hazırlanmak istemeleri halinde, her iki çalışmayı da aksatmadan yürütebilecekleri bir program düzenlenir. Çünkü güzel sanatlar fakültelerinin sınavlarına müracaat etmenin ön şartı YGS’ den yeterli puanı almaktır.

           Her üniversitenin güzel sanatlar fakültesine öğrenci kabulü için belirlediği YGS taban puanları birbirinden farklı olduğu gibi, puanlar yıldan yıla da değişiklik gösterir. Bu yüzden öğrencinin hangi üniversiteye veya üniversitelere girmek istediğini önceden belirlemesi ve YGS hazırlığını da o üniversitenin bir önceki yılda belirlediği taban puanını baz alarak yapması gerekir.

           Güzel sanatlar fakültesine girmek isteyen öğrenciler ayrıca hangi bölümde okumak istediklerine de önceden karar vermelidir. Çünkü yetenek sınavına yapacakları hazırlık ve alacakları eğitimin içeriği buna göre belirlenecektir.

            Ve bir diğer önemli konu ise yetenek sınavlarına hazırlık kursu konusunda verilecek karardır. Ne yazık ki sayıları hızla artan güzel sanatlar yetenek sınavlarına hazırlık kurslarının büyük kısmında işin ticari tarafına önem verilmekte ve öğrenciler yanlış yönlendirilmektedir. Diğer yandan sanatçı olmakla, sanat eğitmeni olmanın farklı kavramlar olduğu konusu da önemlidir. Herkes sanatçı olabilir ancak herkes sanatçı yetiştiremez. Bu ayrımın farkında olan, sanatçılığı kadar eğitimciliği de üst düzeyde kişilerle çalışan kurslar tercih edilmelidir. Bunun için de detaylı bir araştırma yapılmalı, kursa gidilerek yüz yüze görüşülmeli ve her konuda detaylı bilgi alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir