GÜZEL SANATLARA HAZIRLIK SINAVLARINDA NE TÜR SORULAR SORULMAKTADIR?
Güzel sanatlara hazırlık sınavları pek çok farklı soruların sorulduğu ve üniversitelere göre de değişiklik gösteren soru tiplerinden oluşmaktadır. Güzel sanatlar fakültelerinin ilgili bölüm hocaları tarafından hazırlanan sorular, her sene değişiklik göstermektedir. Örneğin; Mimar Sinan üniversitesi güzel sanatlara hazırlık sınavlarında tamamen hayalden kurgulanan iki aşamalı bir sınav yapmaktadır; ‘‘Kuaför ve müşterisi’’gibi bir soru örneklerden biridir. Marmara üniversitesinin güzel sanatlar fakülteleri sorular tamamen imgesel kompozisyon sorusu olduğu gibi, düzenlenmiş bir natürmort kompozisyonun belirlenmiş süre içinde tamamlanması istenmektedir. Yeditepe üniversitesi ise sınavlarında yarı imgesel diye tanımladığımız gördüğümüz bir obje ve yanına bizim belirleyeceğimiz hayalden başka bir obje den oluşan bir kompozisyon çizmemizi istiyor. Örneğin ; koydukları bir sandalyenin yanına hayalden bir şemsiye çizmenizi isteyebilirler.Tüm bunlara ek olarak bazı üniversiteler genel kültür testleri ve mülakatlar da yaparak güzel sanatlara hazırlık sınavını gerçekleştirmektedirler.
GÜZEL SANATLARA HAZIRLIK SINAVLARI NASIL YAPILIYOR?
Güzel sanatlara hazırlık sınavları, bir diğer adıyla yetenek sınavları her yıl fakültelerin oluşturduğu bir komisyon ile soruları belirlemektedir. Bu sorular üniversiteden üniversiteye çeşitlilik göstermektedir. 2 yada 3 aşamalı yetenek sınavları olduğu gibi genel kültür sınavları da yapılabilmektedir. Ayrıca öğrencilerin daha önceden resim kurslarında yapmış oldukları çalışmalardan oluşan portfolyo sunumlarını da sınava dahil eden güzel sanatlar fakülteleri bulunmaktadır.
ÖZEL YETENEK SINAVLARINA GİRMEK İÇİN HANGİ KOŞULLAR GEREKLİDİR?
Özel yetenek sınavlarına girmek isteyen kişilerin ÖSYM tarafından her yıl yapılan YGS ‘ye(yüksek öğretime geçiş sınavı) girerek, üniversitelerin belirlemiş oldukları taban puanlarını yakalamış olmaları gerekmektedir.( Bu puanlar bazı okullarda 140 ve üzeri bazılarında 225 ve üzeri şeklindedir.) Özel yetenek sınavlarına girebilmek için adayların LYS’ ye (lisans yerleştirme sınavı) girmelerine gerek yoktur. Bu koşullara sahip herkesin özel yetenek sınavına girebilme şansı vardır.
GÜZEL SANATLARA HAZIRLIK AŞAMASINDA VERİLEN EĞİTİM NELERİ İÇERMEKTEDİR?
Özel yetenek sınavlarına hazırlanan adayların alacakları eğitimler;
Malzeme Bilgisi Eğitimi
Çizgi çalışması
Ölçü alma ve hizalama teknikleri
Basit obje çizimleri
Tonlama çalışmaları
Perspektife giriş( Tek kaçışlı-çift kaçışlı perspektif)
Kompozisyon bilgisi
Basit Kompozisyon çizimleri
Doku çalışmaları ( Kumaş , cam , metal,ahşap çizimleri)
Natürmort kompozisyonlari İleri düzey perspektif (üç kaçışlı-dört kaçışlı perspektif)
Perspektifte iç mekan çalışmaları
Perspektifte dış mekan çalışmaları
Figüre giriş (Figürde proporsiyon)
Figürde anatomi çalışmaları ( Kol, bacak, el, ayak ve tors çizimleri)
Figürde portre çalışması
Canlı model çalışmaları
Figürde hareket çalışmaları
Mekan – figür ilişkisi
İmgesel mekan çalışmaları
Renk teorisi ve uygulamaları
İleri düzey kompozisyon çalışmaları
İmgesel figür çalışmasına giriş
Bölümlere yönelik çalışmalar
Sınavlarda çıkmış soru çalışmaları
Sanat tarihi dersleri
Mülakatlara hazırlık çalışmaları
Portfolyo hazırlık çalışmaları
Bölümlere yönelik kültürel aktiviteler gibi çok geniş bir alanı kapsamaktadır.
ÖZEL YETENEK SINAVLARINA BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAR?
Güzel sanatlar fakültelerinin yetenek sınavlarına girebilmek için belirlenmiş olan YGS taban puanını aşmış olan adayların, girecekleri her üniversiteyi takip etmesi gerekir. Çünkü her üniversitenin özel yetenek sınavı tarihleri değişiklik göstermektedir.Genellikle özel üniversitelerin sınav başvuruları nisan ya da mayıs aylarında başlamaktadır. Devlet üniversitelerinin özel yetenek sınavlarına başvuru tarihleri haziran veya ağustos aylarını bulabilmektedir. Bu tarihlerin bilgisi Güzel sanatlar fakültesi olan üniversitelerin internet adreslerinden kayıt tarihine yakın bir zamanda duyurulur. Adayların verilen kayıt süresi içinde tüm ön kayıt evraklarıyla birlikte girmek istedikleri üniversitelere başvurmaları gerekmektedir, ayrıca adaylar isterse sınav tarihleri çakışmayan birden fazla üniversitenin özel yetenek sınavına kayıt yaptırabilir.Bu kayıt süreleri genelde 1 hafta yada daha kısa sürebilir ve bu süre içinde kayıt yaptırmayan aday sınava girme hakkını kaybeder. Bu sebepten ötürü güzel sanatlar fakültelerine girmek isteyen adayların bu tarihleri çok iyi takip etmesi gerekmektedir.
ATÖLYE D3’TE EĞİTİM SİSTEMİ NASILDIR?
Atölyemizde Mimar Sinanlı eğitmenler eşliğinde özel yetenek sınavlarına hazırlık dersleri vermekteyiz. Atölye d3, birebir eğitim sistemini benimsemiş, alanında uzaman hocalarla öğrencilerine maksimum verimi alabilecekleri bir ders ortamı hazırlayarak, üniversite adaylarına hedeflerine yıl kaybetmeden ulaşma imkanı verir. Her adayın donanımlı bir şekilde hedeflenen bölümlere girebilmeleri için öğrenci sayımızı minimum düzeyde belirlemekteyiz. Genel olarak 2 ya da 3 hocadan oluşan eğitmenler eşliğinde dersler verilmektedir. İlke edindiğimiz temel nokta, öğrencinin yaptığı işin mantığını anlaması, sanat kavramını ve yaratıcılık esaslarını geliştirerek ezberden uzak bir şekilde yetişebilmesidir. Sanatın ,özellikle de ülkemizdeki değerini yükseltmeyi hedef edinen bireyler yetiştirmeyi ciddiye alarak adaylar yetiştirmek ana hedefimizdir. Benimsediğimiz eğitim sisteminde, öğrencinin her zaman soru sorabileceği bir ders ortamı hazırlamak en önemli noktadır. Çünkü öğrencinin bilgiyi kalıcı olarak öğrenmesinin en iyi yolunun önce soru sormasından geçtiğini biliyoruz. Bu sebeple öğrencilerimizi cesaretlendirerek sorular sormasını ve kafalarındaki belirsiz her soruyu açıkça dile getirebilmelerine imkan veriyoruz. Bu sistemde öğrenci, hiçbir konuyu atlamadan, işin doğrusunu ve mantığını bilerek yoluna daha güvenle devam edebilmektedir. Ve bu güven duygusu öğrencimize güzel sanatlara hazırlık gibi stresli bir süreçte her zaman büyük fayda sağlıyacaktır.
GÜZEL SANATLAR SINAVLARINA HAZIRLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Özel yetenek sınavlarını kazanmak isteyen adayların güzel sanatlara hazırlık kursları rehberliğinde sınavlara girmektedirler. Öncellikle ilk dikkat edilmesi gereken şey, iyi bir kurs seçiminin önemidir. Çünkü güzel sanatlar eğitimi alanından mezun ve deneyimli eğitmenler tarafından verilecek doğru eğitim adayları hedeflerine ulaştıracaktır. Bir kurs seçerken dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise, kalabalık ve dershane gibi işletmeler yerine, öğrencilerin ihtiyaçlarına yetişebilecek sayıda öğrenci kabul eden resim kurslarının tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde, öğrenci kalabalık bir çalışma ortamında verim alamayacak ve motivasyonunu sağlamada zorluk çekecektir. Çünkü resim çizmek dikkat ve odaklanma gerektirir. Her bir adayın verimli bir sistemle hazırlanması amaçlarına ulaşmasındaki en büyük etkendir.
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNDE HANGİ BÖLÜMLER BULUNMAKTADIR?
Güzel sanatlar bölümleri her üniversitede farklı fakültelerin bünyelerinde yer almaktadırlar. Üniversitelerin güzel sanatlar ya da sanat tasarım fakültelerinde yer alan bölümler şunlardır; Resim bölümü, Heykel bölümü, Grafik tasarım bölümü, Endüstri ürünleri tasarımı bölümü, Moda ve tekstil tasarımı bölümü, İç mimarlık bölümü,Fotoğraf bölümü ,Çizgi film ve animasyon bölümü ,Seramik ve cam tasarımı bölümü , Sahne ve dekor tasarımı bölümü ,Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü , Geleneksel Türk el sanatları bölümü ,Resim- iş öğretmenliği, Görsel tasarım ve iletişim bölümü,Plastik sanatlar bölümü.
ÖZEL YETENEK SINAVLARINA HAZIRLANMAYA NE ZAMAN BAŞLAMAK GEREKİR?
Güzel sanatların yetenek sınavları genel olarak Eylül ayının ortalarında son bularak sonuçlanmaktadır. Bu sebeple sınavların bitişinden itibaren 1 senelik bir zaman dilimi disiplinli ve çalışkan bir aday için yeterli olmaktadır. Tabi yine kişilerin verimli çalışma koşullarına göre bu süre daha uzun ya da daha kısa da olabilmektedir. Her yıl eylül ayı ile birlikte eğitim sezonu başlar ve yine eylül ayı ile birlikte biter.
ATOLYE D3’Ü DİĞER KURSLARDAN AYIRAN ÖZELLİKLER NELERDİR?
En önemli özelliğimiz her bir adaya özel bir ilgi ve verimlilikle eğitim vererek; kişilerin bireysel farklarını ve taleplerini göz önünde bulundurduğumuz birebir eğitim sistemimizdir. Resim eğitimi bizim için bir iş olmaktan öte, sürekli geliştirmek için uğraştığımız bir projedir. Hedefimiz zamanın getirdiği yenilikleri takip ederek, gelişen ve canlı eğitim-öğretim tekniklerini uygulamak, vizyonumuzu sürekli açık tutmaktır. Bu yolla öğrencilerimize diledikleri bölümleri kazandırarak, bilinçli sanat-tasarım öğrencileri yetiştirebilmekteyiz. Eğitim teknik bilgi ve becerinin yanı sıra sosyolojik ve psikolojik açıdan da bakılması gereken bir alandır. Bu yüzden öğrencilerimiz ile her zaman ve her konuda konuşmak ve problemlerini çözmek için bize 24 saat ulaşabilecekleri iletişim kanallarını sürekli aktif bir şekilde hizmetlerine sunmaktayız. Unutmayın ki, her yetenekli kişi çizim yapabilir ancak eğitim verebilmek ayrı bir yetenek gerektirir. İşte Atölye d3 tam da bu iş için kurulmuş iddialı bir atölyedir.