RESİM ALANINDA BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN NASIL ÇALIŞMALIYIZ?
27Eyl 2017
Eyl 27, 2017

RESİM ALANINDA BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

RESİM ALANINDA BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

RESİM ALANINDA BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

RESİM ALANINDA BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

        Resim alanında başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ve yapılması gereken şeyler vardır. Resim konusunda çok yetenekli biri olsanız da, teknik eğitim almanız, sizi çok daha başarılı ve özgün hale getirecektir. Bunun yanında benim resme yeteneğim yok diye düşünüyorsanız, kesinlikle yanlış bir düşünce olduğunu belirtmek isteriz. Çünkü çoğu insan resim konusunda çok yetenekli olduğu halde eline hiç kalem yada fırça almadığı için bu yeteneğini hayatı boyunca öğrenemeyebilir. Bazıları da teknik bilgisi veya gerekli malzemeleri olmadığı için yaptığı resimleri beğenmeyip, resim konusunda yeteneğim yok diyerek resim yapmaktan vazgeçer.

        Bizim için her insanın hayata baktığı pencere aslında bir resimdir. Kendi penceresinden gördüğü dünyayı çizmek isteyen herkesin bir ressam olduğunu söylemek çok ta yanlış olmayacaktır. Yetenek doğrudan hayal gücünden beslenir. Eğer hayal gücünüz varsa mutlaka yeteneğiniz de vardır. Yeter ki siz gördüğünüz dünyayı resme dökmek isteyin…

        Resim alanında başarılı olmak isteyen birinin ne yapması, nasıl çalışması gerektiği konusuna gelince;

        Öncelikle hedefinizin yeteneğinizi açığa çıkarmak veya geliştirmek olması gerekir. Sınavları kazanmak veya iyi bir ressam olmak konusundaki hedefiniz, sizin yola daha erken çıkmanızı ve hedefinize daha kısa zamanda varmanızı sağlayacaktır.

        Bir diğer önemli konu, düzenli çalışmaktır. Gerek tekniğinizi geliştirmek gerekse tarzınızı belirlemek için düzenli çalışmanız, farklı malzemelerden hangisinin size daha fazla hitap ettiğini belirleyerek, bu yönde sistemli bir program oluşturmanız gerekir.

        Gözlem yeteneğinizi geliştirmeli, baktığınız her şeyi bir resim gibi hayal edebilmelisiniz. Belirleyeceğiniz figürler veya ortamları normal insanlardan daha detaylı ve farklı bir şekilde görebilmek, hayal gücünüzü besleyecektir.

        Resim alanında başarılı olmak için en önemli husus ise iyi bir kursta gerekli teknik ve pratik bilgiyi almaktır. Çünkü özellikle yetenek sınavlarında başarılı olmanın anahtarı iyi bir resim öğretmeninden sistemli ve düzenli eğitim almaktır. Bunun için gideceğiniz hazırlık kursunu iyi seçmeli, araştırma yapmalı, bizzat eğitimcileri ile görüşmeli, kurs binasını ve ortamını görmelisiniz.

        Bu hususlara dikkat ettikten sonra resim alanında başarılı olmamanız veya girdiğiniz sınavları kazanmamanız mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir